נאום בכורה קלדרוני מביך שייזכר לעד

 

בהופעה משועשעת משהו ב"תיק תקשורת", חשף העתונאי ב. מיכאל את בורותו של יאיר לפיד העושה דרכו לדוקטורט לפני שהשלים את בחינות הבגרות. כך למדנו שיאיר לפיד "זורק השמות" עושה בְּלִילָה וּמִשְׁמָשׁ מאנשים בתקופות שונות וטוחנם זה בזה מבלי לבדוק ומתוך יהירות של ממש. כה עז רצונו להצטייר כאינטלקטואל עד כדי ויתור על הזהירות המתחייבת בכתיבה אחראית.

אבל בזה לא די וכדאי לאנשי "יש עתיד" ללמוד את האימרה "לא לחנם הלך זרזיר אצל עורב אלא מפני שהוא מינו" (בבלי, חולין סה ע"א). בנאום בכורה מרגש הביאה לנו חברת הכנסת הטרייה,ד"ר רות קלדרון, סיפור תלמודי ממסכת כתובות על רב רחומֵי ואשתו. הכל נגשו אליה לאחר הנאום חיבקו ונשקו ולחצו לה יד, ובמכתב לבוחריו שיבח יאיר לפיד את הנאום במילים "פרשנות קולחת ורעננה של התלמוד, מרעידה את הלבבות". לא פחות!

אתחיל במסקנה של חברת הכנסת קלדרון לסוגייה שהעלתה: "… מה אני יכולה ללמוד מרב רחומי ואשתו למקום הזה ולעבודה שלי כאן? ראשית אני לומדת שמי ששוכח שהוא יושב על כתפי האחר – ייפול." – זו כמובן תובנה מעמיקה ומחכימה, אבל מה הקשר בינה לבין הסוגייה התלמודית? האם היא רומזת שרב רחומי היה לאשתו עול על צוואר? הסוגייה הרי אינה עוסקת בישיבה על כתפי אחר ולא בשיוויון בנטל ולא במעמד הביניים. היא עוסקת בִּנְהִייָה פסולה וחסרת התחשבות אף שזו נְהִייָה אחר תלמוד תורה.

שימו לב מה היא אומרת: "ובצד השני היה יושב על הגג, במחוזא, יושב רב רחומֵי כולו לבוש לבן ומרגיש קדוש. אתם יודעים, אחרי יום של… כמה שעות בלי אוכל, אנחנו מרגישים נורא מורמים… והוא לומד תורה על הגג עם הכוכבים ומרגיש כל-כך קרוב לשמים."

והרי המילה 'צום' אינה מוזכרת בסיפור כמו גם 'כוכבים' והצבע 'לבן'.

ובכן, רב רחומֵי לא נכנס כלל לגדרו של אותו יום הכיפורים. אירוע קריסת הגג אירע לפני יום כיפור!!! בטרם דקה אחת של צום ובוודאי לא אחרי "כמה שעות בלי אוכל". איך הוא הרגיש מורם? מאיפה הביאה את העובדה שהיה "יושב רב רחומֵי כולו לבוש לבן"? מדוע לא ירוק? ולמה "קדוש" ולא "זחוח"? ומנין לה שהיה זה לילה זרוע כוכבים? הלא מספיקה המטאפורה של גג במובן של תחושת עילאיות.

"אמר רב: לעולם יהא אדם זהיר באונאת אשתו, שמתוך שדמעתה מצויה אונאתה קרובה" (בבא מציעא נט ע"א). רב רחומי גורם לאונאת אשתו באשר נמשך לתלמודו ובחר לבוא רק ביום כיפור בו הוא פטור הן ממצוות "פרו ורבו" והן ממצוות "עונה". העונש מיידי וצמוד לדמעת האשה. יום הכיפורים נכנס לסיפור משום שביום זה מתכפרים עוונות שבין אדם למקום אבל אין מתכפרים עוונות שבין אדם לחברו עד שירצהו. הואיל ופגע רב רחומֵי באשתו בערב יום הכיפורים, ומאחר ולא נותר לו זמן לבקש ממנה מחילה ואשתו לא הספיקה להיעתר לו – מת כרשע.

זוהי פרשייה פמיניסטית מובהקת המעמידה באור אפל איש חסר התחשבות באשתו הפגועה. אכזריות מרושעת של בעל לאשתו באיצטלה של צדיקות. נבל ברשות התורה. ואם כבר נשליך מן הסיפור הזה על מציאותינו, זרקור מחריש אוזניים נדלק על מי שנמשך אל החיים הטפיליים כאל דרך חיים וכמו אל משימה עליונה –  אינו מתגייס לצה"ל ואינו משרת שירות אזרחי, בז לערכי המדינה, נהנה מביטחונו האישי המוטל על כתף זולתו  – ובכל זאת זוכה בכל הזכויות של אזרח במדינה דמוקרטית – ערבי למשל. או סרבן לשנינה.

פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

5 תגובות על נאום בכורה קלדרוני מביך שייזכר לעד

 1. יוסי הגיב:

  זהו… זו המחלוקת שלך עם ד"ר קלדרון ? הר המילים "מביך שייזכר לעד" הוליד עכבר. נראה שהבלוג הזה שלך בהחלט מביך ואצלי לפחות, ייזכר בכל פעם ששמך יוזכר. ההתחכמות בעניין הדמעה שזלגה דקה לפני כניסת יום הכיפורים או שעתיים אחרי, או האם שמי הלילה היו זרועי כוכבים או מעוננים, האם התפלל הרב ביום כיפור בלבשו לבן (כמקובל) או לובש הוא ירוק (ע"פ הגיגיך), בהחלט מביך, לא מובן ולא מכובד. חבל הערכתי אותך הרבה יותר

  • גם אני אפרסם את תגובתך למען העתיד… תגובה של חסיד שוטה… להראות עד היכן מגעת נזקה של בורות… שהרי גם אתה אינך מבין את הסוגייה והלכת שולל כמו מאה ושישים אלף טפשים שנהו אחר ההבל של קלדרון… ככה אנחנו נראים…

 2. regev הגיב:

  גם אני לא הצלחתי להבין מדוע אנשים (כולל כמה מידידיי) התפעלו כל כך מן הנאום התפל והמעט מביך של חברת הכנסת קלדרון. ובפרט מדוע היא, שזה מקרוב באה, מיהרה לתפוס לעצמה פוזה של מורה המעבירה שיעור גמרא לחבריי הכנסת. ועם זאת אין ספק שמדובר בחברת כנסת אינטליגנטית, ידענית ואיכותית. אני מאמין שהיא תשרת את העם במסירות ותוסיף לכנסת כבוד.

 3. אלי הגיב:

  נאום מקורי, נחמד ואפילו קצת מרגש אבל רחוק מלהיות מביך..
  דודו, אני מעריך אותך ואוהב אותך אבל אפשר להתנגד ל"יש עתיד" ועם זאת להימנע מביקורת קצת חסרת עניין ולא עניינית ואפילו קצת קטנונית..
  המשך בכוחך זה!

  • אלי חמוד… אם אינך מבין בזה – למה להגיב? ברור שאני מתנגד ל"יש עתיד", ומצאתי את הקשר בין יאיר לפיד לבין רות קלדרון… שניהם לא רק שאינם חכמים במיוחד אלא עוסקים בפרהסיה בסוגיות שאין להם קוצו של מושג בהם… כך יאיר לפיד עם קופרניקוס, ג'קומטי וכך עם בור ועם הארץ כמו רות קלדרון שמסבירה מעל דוכן הכנסת, בנאום בכורה, סוגייה תלמודית שהיא אינה מבינה כלל ועיקר… כבר כשהחלה לקרוא בארמית גיליתי את הזיוף… בשביל מה לקרוא בארמית… מישהו בכנסת מבין ארמית…? היא עצמה – יודעת ארמית? אה… שכחתי… זה עושה רושם שהיא בקיאה… איכס… אבל הגרוע מכל הוא שהיא לא למדה דבר שאותו היא מלמדת שנים… והקימה מדרשה… ועשתה דוקטורט… והנה – קלון של ממש… בושה וחרפה… אני מאמין שהיא עצמה תרצה למחוק את הנאום הזה מהפרוטוקול… הפרשנות שלה אינה רק מגוחכת ומביכה… היא בעיקר מטופשת! עשה טובה לעצמך אלי ותלמד את זה… יש אינספור מאמרים…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s