טמטום הציבור…

לפעמים האימרה של שלום חנוך "הציבור מטומטם ולכן הציבור משלם" נכונה עד כאב. אין לנו תודעה צרכנית ראויה ואין אנו מכירים בכוח הקניה העומד לרשותנו. אנחנו מקבלים בהכנעה גמורה כל מטלה וכל מחיר וכל שירות כאילו באו אלה מפי הגבורה ממש, מבלי למחות, ומבלי להעלות את האפשרות הפשוטה להתנגד ולהפוך את הקערה על פיה. יש לציבור כוח עצום לשנות מציאות רעה לטובתו וכל מה שהציבור הזה צריך לעשות הוא פשוט לא להסכים שידרכו עליו וירמסו אותו. אם הציבור מסכים להיות מטומטם אז אין מה לעשות ואכן הוא צריך לשלם ולסתום את הפה.

נקח לדוגמא את התקשורת המוּטָה והנבזית: לרוב הציבור אין אמון בה. הסקרים מוכיחים את זה ואפילו אנשי התקשורת עצמם מביעים את העובדה המקוממת הזאת חדשות לבקרים. הציבור קורא לה "תשקורת" וממשיך לצרוך אותה כאילו זו גזירה משמים שאין לנו שום אפשרות, שום דרך ושום יכולת להשפיע עליה. ולא היא! הציבור יכול בקלי קלות לאלץ את התקשורת להפסיק לשקר, לחדול מיד מן העבודה בעיניים, לדווח אמת, לפרש בהגינות, להעניק ביטוי מתאים לכל צד, להפסיק לרמות ולהעמיד את האינטרס הציבורי מעל כל אינטרס אחר. אנחנו יכולים. בקלות רבה.

אם יש מרכיב חיוני וחשוב לאין ערוך במציאות הישראלית המשפיע עליה יותר מכל, הרי זהו המרכיב התקשורתי. התקשורת מניעה את הכל! הפקרת התקשורת הקובעת את איכות חיינו בכל המישורים הינה פשע ציבורי של ממש. פשע הפוגע בציבור ובכל פרט בו. זו עובדה בלתי נסבלת ומעוּוָת שחייב לתקון. זו לא רק זכותו של הציבור לקבל שירות תקשורתי מהימן ואמין, זו חובתו למען עצמו, משפחתו ולכלל החברה. זוהי חובתו של הציבור בדור הזה למען הדורות הבאים. סכנת התקשורת מוחשית. כבר הגיע הרפש עד הנפש ובאה העת לעשות מעשה.

שם המשחק הוא "רשימת תפוצה מחייבת". המשתתפים ברשימה מתחייבים להצביע למפלגה שתתחייב התחייבות נוטריונית לקבל על עצמה שינוי רדיקלי ומפורט בכל אמצעי התקשורת של המדינה: כל תחנות הרדיו והטלויזיה בישראל. אין ולוּ תחנה אחת פרטית. המפלגה תתחייב להעמיד את הנושא הזה בישיבת הממשלה הראשונה ולטפל בו מיידית. כל מה שצריך הוא להירשם – שם, ת.ז. וכתובת. זה לוקח חצי דקה. אני מבטיח שאם יירשמו חצי מיליון בוחרים, פני התקשורת ישתנו לבלי הכר. ה"מאמץ" הזה כדאי לכל מי שחפץ בדמוקרטיה אמיתית ובחברה מתוקנת.

הפיצו את הרשומה הזאת על כל הקירות! ספרו לחבריכם! צאו מן האדישות! זה בידנו והדבר אפשרי! לפי התגובות נדע אם יש טעם להכנס לעובי הקורה ולנהל עצומה שכזו. עד היום אנחנו באמת ציבור מטומטם ומשלם, בואו נחלץ עצמנו מן הטימטום הזה!

פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

7 תגובות על טמטום הציבור…

 1. אלי הגיב:

  תפרט בבקשה מהו אותו שינוי רדיקילי וכיצד ניתן לאכוף אותו על כל אמצעי התקשורת בלי להצטייר כפשיסטים?.
  אני חושב שישנה דרך שהוכיחה את עצמה שנעשתה בתקשורת הכתובה- ישראל היום.
  אני מאמין שיש להמשיך באותו כיוון ולהקים ערוצי טלויזיה חסרי פניות שיהוו תחליף להגמנויית השמאל השולטת היום.
  העם כבר יצביע בשלט…

 2. זוהי תגובה טיפוסית ישראלית שכל עניינה הוא לעכב ולמנוע. ניסוח מפורט של השינוי מצריך עבודה משפטית מקיפה. מה אתה רץ להקים "ערוצי טלויזיה חסרי פניות וכו…" יש לך כסף? אתה יודע במה זה כרוך? יש כבר ערוצי טלויזיה ששייכים לך ולי ולכולנו… אנחנו צריכים לאלץ אותם להיות "חסרי פניות". זה הרעיון… אז עכשיו אתה תשיב לי ואני לך ושוב תשיב לי ושוב אני לך… זהו בדיוק הטמטום של הציבור…

 3. אלי הגיב:

  דודו, אני מצטער שכך את מגיב, אבל חלק מההתפכחות זה גם לשאול שאלות שלאזינך נשמעות מטומטמות…
  ושוב, אני מנסה להבין, מלבד ערוץ 1, כיצד שאר הערוצים הפרטיים שייכים לנו?

  ודודו אנא, בלי התלהמות, תעזור לי להבין ע"מ שאוכל לשמש שגריר יותר טוב בנושא.

  אלי

  • כל תחנות הרדיו והטלויזיה בישראל כפופות לחוק רשות השידור שהאחראי הישיר עליהן הוא משרד ראש הממשלה – קול ישראל על כל רשתותיו, גלי-צה"ל וכל תחנות הרדיו האיזוריות המופעלות על-ידי זכיינים. וכן כל תחנות הטלויזיה בישראל – ערוץ 1, ערוץ 2, ערוץ 10, ערוץ 33, ערוץ 24, ערוץ 8 וכל תחנות הטלויזיה המקומיות (14 תחנות ברחבי הארץ) – כולם כפופים לרשות השידור או לרשות השנייה לטלויזיה ורדיו. הן בבעלות המדינה ומופעלות ע"י זכיינים על-פי הוראות המדינה… אני מקווה שזה מספק אותך…

 4. אלי הגיב:

  הבנתי. תודה על ההארה !

 5. אלי הגיב:

  והנה התמורה (אין שאלות מטומטמטת יש תשובות מטומטמות)…
  מכל מלמדי השכלתי- מדודו בפרט…

  להלן סעיפים מחוק רשות השידור שרוב התשקורת מתעלמת מהם במקרים מסויימים אף חוטאת להם:
  פרק ראשון: הוראות יסוד
  (3) תפקידי הרשות [תיקון: תשכ"ט]

  הרשות תקיים את השידורים לשם מילוי תפקידים אלה:


  (א) לשקף את חיי המדינה, מאבקה, יצירתה והישגיה;

  (ב) לטפח אזרחות טובה;

  (ג) לחזק את הקשר עם המורשת היהודית וערכיה ולהעמיק את ידיעתה;

  (ד) לשקף את חייהם ונכסי תרבותם של כל שבטי העם מהארצות השונות;

  (ז) לקדם את מטרות החינוך הממלכתי כמתואר בחוק החינוך הממלכתי, תשי"ג-1953 2;

  4. הבטחת שידור מהימן [תיקון: תשכ"ט]

  הרשות תבטיח כי בשידורים יינתן מקום לביטוי מתאים של השקפות ודעות שונות הרווחות בציבור ותשודר אינפורמציה מהימנה. (נו באמת…………..)

  פרק שישי:
  גלי צה"ל (48):
  ב. לרשות השידור יהיו לגבי גלי צה"ל- שידורי רדיו של צבא הגנה לישראל (להלן גלי צה"ל), בכל הנוגע לתוכניותיו הלא צבאיות, אותן הסמכויות שיש לה לגבי שידורי הרשות והיא תמלא לגבי תוכניות כאמור אותן התפקידים… (רזי ברקאי לתשומת לבך…)

  ולך דודו היקר, שוב תודה !

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s