איגרת גלויה ליאיר לפיד…

"… בשמו של אלהים, טועים כל הזמן!… אחת הדוגמאות… אני הייתי באוהל, הייתי באוהל לפני שנכנסתי הנה… אז יש שם פוסטר על ההתנתקות. אפשר להגיד שההתנתקות היתה מוצדקת אפשר להגיד שההתנתקות היתה לא מוצדקת… אבל היתה קבוצה גדולה של רבנים מהציונות הדתית שלפני ההתנתקות אמרה: 'היֹה לא תהיה'… הם דיברו עם אלהים ואלהים אמר להם אישית שלא תהיה התנתקות. ואנשים טובים, מתיישבים תמימים שהאמינו לרבנים שלהם – לא פינו את הבית!  ולא נרשמו לדיור אחר כי הרבנים אמרו להם 'היֹה לא תהיה'… אלהים אמר שלא תהיה התנתקות. אבל היתה התנתקות. הם טעו. הם טעו, אלהים לא טועה אבל אנשים שמדברים בשמו טועים כל הזמן כי אנחנו חיים בעולם מסובך. אנחנו חיים בעולם מסובך, וכל הדברים שנראים לנו כמו אמיתות הם בעצם פרספקטיבות. מה קרה בתשיעי בספטמבר 2001…? (יאיר לפיד הועלה ליוטיוב ב- 2 למאי 2011)

כבר אמר ר' יענקיל חזן זצ"ל (מנהיג מפ"ם – שמאלן לעילא ולעילא) – 'רצינו לגדל דור של אפיקורסים ויצא לנו דור של עמי ארצות.' ההיסטוריה היהודית רצופה רגעים מכריעים חיים. לא רק כיחידים אלא כעַם! יהודי הוא יהודי בעיני לא יהודי. כל יהודי. בהרבה מקרים היתה ליהודים ישועה ממש על פי התהום, מעלטה וצלמוות לאור גדול, והתברר שרק העמידה האמונית, גאלה. גם אפיקורוס גמור יודע שעצם האיום הגדול והנורא על החיים, גמיש. הוא מבין תובנה על רגעים שממש ברגע האחרון יכולה להתחולל בהם תפנית. בכל עלילה. בתיאטרון קוראים לזה Deus ex machina  . המסכת הראשונה בתלמוד הבבלי היא מסכת ברכות… אני יודע, זה לא ממין העניין… לא רלבנטי… אבל… אנא, כל דרדק יהודי שחונך על יהדותו מכיר את האימרה מתוך המסכת הזאת –  "אפילו חרב חדה מונחת על צוארו של אדם אל ימנע עצמו מן הרחמים…"  ויתר על כן, האימרה הזאת אפילו הוכיחה את עצמה. היו מקרים. היו.

אבל גם מבלי להאמין באלהים ועם כל הבוז והלעג לאלה שכן מאמינים. ואפילו השנאה. היוקדת. לא צריך כאן מי יודע מה עמל. ההיגיון יספיק בשביל להבין את ההזייה הזאת הקרוייה משום מה 'התנתקות', ואינה אלא גירוש וחורבן כמשמעם. הרי התמונה היתה ברורה בתכלית. עד ליום 'הכרזת ההתנתקות' כל התקשורת כולה עמדה על הסכנות הגורליות שנכונו לנו מרצועת עזה. על פינוי דיברו מעטים. על כל ציר היו מחלוקות. מי מאמין היום שניתן להמיר פרי טמא באתרוג? מי העלה בדעתו שיקום רודן רשע מרושע ויעדיף את נחת כריסו על פני חבלים מחבליה של ארץ-ישראל? מה, היא שלו? יש רשות לממשלה דמוקרטית כלשהי לנדב אדמות שבריבונותה לריבונות אחרת ללא הסכמה מוחלטת של העם? נכון, היו אנשים שתמכו והם הלכו ורבו עד ששלטו על התקשורת האקדמיה ובתי המשפט. אמרו שעזה תהיה ריביירה. שבתוך עשר שנים לא יהיו מחנות פליטים ורמת החיים תעלה על רמת החיים בישראל. אמרו. אנחנו חיים באמת בעולם מסובך…אבל עד כדי טפשות שכזו? למה הלעג הציני…? אלהים לא אמר לאיש באופן אישי שלא תהיה התנתקות… איש לא טען את זה… רבנים גדולים דיברו על ישועות במשך דורות ועל זה דיברו. גם המתיישבים ללא הרבנים. זוהי אימרה נפוצה. חכמה. נכונה. תתפלא, גם מצביאים חילונים אנטישמים ממש השתמשו ברטוריקה הזו.

היו ימים במדינת-ישראל שהשפיות היתה בהישג רצון. לא עלה על הדעת שאנשים יידחו את השפיות שלהם. נַה לך, הם דווקא רוצים לצאת מדעתם. מה תעשה? יתר על כך, אי משם הגיח לו האמוֹק, וקנה אחיזה במוקדי מערכות התקשורת, הנה, סוף סוף מזדמנת תואנה ראויה לחיכוך כפיים. קדימה בריצה מטורפת. כמעט בהולה. עמוסה שלהבות יצרי טינה ומשטמה. בולמוס. תזזית. כן… ככה זה נראה למי שעשה שטות ובחר להיות שפוי. שפוי בזוי שכזה חשב לו – לא יכול להיות! מדינה שלמה שבויה בידי קומץ חדור שנאה. זה היה בלתי נתפס! ונעשו מהלכים מבריקים שנוצרו במוחות אנשים מטומטמים לחלוטין  שהיתה בהם יצירתיות גאונית. לגמרי לא פשוט לעבור כל-כך חלק 'התנתקות' שכזו. אני מאמין לאלה שבראו אותה שהם באמת ובתמים חשבו שטהורה היא, ולכן יצרוה ונפחו בה נשמה. הם ידעו תלמוד. בלי ספק. תשאלו את דב וייסגלס. מעין תמימות הגוררת רעה גדולה. ובכל זאת, מלחמה נגד היהדות בישראל תהיה תמיד מלחמה נגד ישראל. נגד מהותה. נגד הלוז. עד לחוק השבות הגזעני המפלה. זהו. אין יותר. אי אפשר להגיד שההתנתקות היתה מוצדקת… הדבר הזה שאתה קורא לו "התנתקות" לא היה אלא גירוש של יהודים מבתיהם על-ידי יהודים וחורבן נורא ואיום… אין ולא יכול להיות חורבן מוצדק! למרבה האנחה, יש כאן יותר מנחמה פורתא – בדרמה הנוראה הזאת בית המשפט העליון לא השתתף. הוא הוריש לנו, לעם היהודי, משפט אלמותי שיעבור מדור לדור – "אמת, אין אנו מכריעים בתבונתה של תכנית הניתוק…"

אגב, יָאִירִינְקָה… בתשיעי לספטמבר לא קרה כלום…

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s