פְּרֵסְפֶּקטִיבָה

לא בכדי אין לציבור קוראי העיתונים בישראל אמון בכתוב ובמפורש בהם. ובכל זאת קשה לקוראים מן השורה לזהות בדיוק נמרץ את המניפולציות שנועדו להחדיר דיס-אינפורמציה ברוח המו"ל למוחות הקוראים. הם מדלגים מכותרת לכותרת משנֶה ומשם לציטטות נבחרות ועד לקריאה "מפורשת", תרתי-משמע, של ידיעה או פרשנות שאינה תואמת בהכרח את המציאות לאמיתה. הקורא הממוצע חש שמוליכים אותו באף ועם כל זהירותו הוא נלכד לא פעם בפח שטומנים לו העורכים החנֵפים למעסיקם הנדיב. פעמים רבות אני משתעשע לי בניסוחי ידיעות שפורסמו, יושב ומהפַּ בהן, ויוצר ידיעה שתתברר אחר-כך תואמת לאמת אחרת מכפי שפורסם.

מערכות העיתונים מעסיקות עורכים לשוניים לתפארת הלשון העברית התקנית, משום שלא יעלה על דעתם לפרסם תמליל משובש לשונית. האיוּת הנכון והתחביר המדוייק והניסוח המתאים חייבים להיות לעילא ולעילא. אין במערכות העיתונים "עורכי-אמת" או "עורכי-נִבְזוּת" ואפילו לא "צנזורת-נְבָלָה" עצמית. לאמר: כפי שמקפידים בלשון יקפידו באמת ביושר ובמקצועיות. וכך, יש לנו עיתונות העושה מלאכתה רמייה, בוטה, אלימה, מוּטה ועקומה – הכל בלשון עברית-תקנית כדבעי שעברה אינספור הגהות, ובכל זאת, אין בין הדברים האלה לבין השקר המרומז ולא כלום. גם השקר המרומז נשען על עובדות אמת.

כיוון שכך, לא היתה כל ברירה למציאות עצמה אלא לייצר מערכות הגנה מפני עיוותים מכווונים, שקרים מוכמנים, רמאויות במחלצות, הכוונות נבזיות ורמיזות עברייניות לבושות הוד והדר. האבולוציה מאזנת תמיד בין המכה לתרופה, בין הוירוס לבין החיסון. היא מזהה את הפרצות ולאט לאט מציבה הגנה ועוד הגנה. זו היא דרך העולם. זהו הטבע. ואכן, החלו לקום מערכות של איזונים ובלמים, מחוץ למערכות התקשורת, לטפל בעיקר בדברים שאינם אלא דברי אלילים מתים. חשיפת קלונה של העיתונות הכתובה והמשודרת היתה כבר להכרחית.

לא מכבר נקלעתי לאתר מופלא בשם: פְּרֵסְפֶּקטִיבָה. אין צורך במאמץ גדול, פשוט נרשמים שם ומקבלים מידי פעם היישר אל תיבת הדואר האלקטרוני משלוח מנות של זיבוריות העיתונות. כל קורא עיתונות חייב את האתר הזה! הוא מסנן בשבילנו את הַבְּרָרָה ומוציאה לחיטוי תחת אור השמש, הוא מאיר באור נגוהות את הסילופים, ההתפתלויות והחֶרְפּוֹת המחופשות, יורד לפרטי הפרטים ומזהה את הליכלוך בפינות, את השקרים בכל צבעי הקשת, ובתוך כך, שולה את האמת הצרופה ממֵי המדמנה. אתר שובה נפש ובעיקר מעורר תקווה גדולה. נסו והיווכחו.

 

 

פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על פְּרֵסְפֶּקטִיבָה

  1. ר.בקצה הגיב:

    במדינה נורמלית אתר כ"פרספקטיבה" היה זוכה למאות אלפי כניסות ביום.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s